neděle 25. října 2015

Učím se tkát

Postoupila jsem kousek dál a díky krásné náhodě - které jsem hodně pomohla :) - jsem získala tkalcovský stav s pevným listem. Teď už jenom skáču od kolovrátku ke stavu, do nastřádaných bedýnek s napředenou vlnou zase ke stavu a stále dokola. Vymýšlím co by se mi líbilo a chtěla bych zkusit. Na internetu je plno inspirace, ale trochu nerespektuju možnosti jednoho listu a vymýšlím vzory a dopočítávám nitě,...měla bych se vrátit trochu na zem a zkoušet hlavně věci pro které je tento druh stavu určen.
Miluju přírodní barvy vláken, snažím se najít kombinace a vzory ve kterých se najdu a bude mě těšit jejich tvoření a přitom bych ráda něco co nepůsobí zašedle a nijace - tak uvidím jestli najdu co hledám.

Napoprvé jsem natáhla hned vlněnou osnovu vlasnoručně předenou v proužkách a sledovala jsem řadu za řadou jak se mísí barvy a musím přiznat, že se tkanina chovala barevně üplně jinak něž jsem očekávala.

První pokus jen plátnová vazba z veliké části utkaná
našim 9 leteým synem, kterému se to moc líbí.
Zkusila jsem i "hadrák"

Při dalším pokusu jsem už dostala trochu strach o mojí vlnečku, protože nemám v oku co mi ze stavu nakonec vyleze. Zkusila jsem raději vzorníček z akrylu co mi tu leží a čeká na svůj osud. Vyzkoušela jsem si na něm pár technik které mě zaujaly.


Trošku namlsaná ze vzorníku jsem si našla nákres žakárové vazby a v domění, že prázný a plný čtvereček je jen střídání kdy má být osnovní nit nahoře a kdy dole jsem začala tkát. "Omáčku" k nákresu jsem jen přelítla s tím, že je to jen povídání o tom co si myslím, že mám dělat :) No výsledek je takový, že jsem něco utkala jsem s tím i spokojená, ale kolem žakárové vazby to ani nemetělo... Ale jedno pozitivum to má - třeba se naučím číst nákresy a budu pozorně číst i to kolem.


Po nepovedené žakárové vazbě jsem zkusila na natažené osnově z černé romney pokračovat v dalších pokusech a zde je výsledek. Jako útek byla silnější příze z frísky.A ponaučení z dosavadního tkaní? Víc číst, napříst si ještě tenčí přízi, víc nad záměrem přemýšlet dopředu,... Ale věřím, že i přes to všechno budu opět překvapená, že výsledek je jiný než jsem očekávala :)

4 komentáře:

 1. Marcelko, už jen na těch pár vzorcích je vidět jakými mílovými kroky se posouváš vpřed. Jsem unešená z těch posledních vzorků z přírodních odstínů, ty jsou úplně profesionální. A neuvěřitelné, že vyšly z RH stavu. Jsi talent a tvůj syn také. Je to prima, když doma najdeš pro věc zapálenou dušičku.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vlaďko děkuju :) ale jsem stále myšlenkama napřed tak mám pocit, že bych ty po-kroky potřebovala větší :)

   Vymazat
 2. Moc hezky ti to jde....... zatím se peru s karetkama pouze :-D :-D.Tkaní na stavu je táák daleko předaleko.

  S hezkým pozdravením.....pherenis

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju. Prý jen karetky :) to je samo o sobě dost těžký.... Já mám malinko zaječí úmysly od tkaní na stavu - objevila jsem krosienky a nemůžu se vynadívat - líbí se mi, že bych nebyla nijak omezená zařízením. Ale rozhodla jsem se, že si počkám na nějaký kurz a nezačnu sama :)

   Vymazat

Nová vášeň ?

Zhruba před třemi týdny jsem měla tu krásnou možnost vyzkoušet si paličkování. Úplně žasnu jak je to všechno tak dokonale vymyšlené  - od uz...